FAQ - najczęściej zadawane pytania z zakresu instalacji fotowoltaicznych
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania z zakresu projektowania, montażu i użytkowania przydomowych elektrowni słonecznych.
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania z zakresu projektowania, montażu i użytkowania przydomowych elektrowni słonecznych.
Efekt fotowoltaiczny zaobserwował A.C. Becquerel w 1839 r., a obserwacji tego zjawiska na granicy dwóch ciał stałych dokonali w roku 1876 W. Adams i R. Day. Dzisiaj możemy śmiało nazwać ich pionierami rozwoju fotowoltaiki na świecie. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić przyszłość bez inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Obserwowane zjawisko ocieplenia klimatu, zwiększona emisja gazów cieplarnianych zwraca uwagę wielu krajów na potrzebę zwiększenia nakładów na inwestycje w OZE. Świadomość ta również coraz częściej dociera do użytkowników końcowych, czy to firm czy konsumentów w gospodarstwach domowych.
W dużym uproszczeniu to zjawisko polegające na wymuszeniu ruchu elektronów pomiędzy warstwami półprzewodników. Przyczyną tego jest wpadający foton – cząsteczka światła. Jeżeli ma wystarczającą energię to spowoduje wybicie elektronu i jego ruch a przecież uporządkowany ruch elektronów to nic innego jak właśnie prąd elektryczny.
Moduły fotowoltaiczne produkują zawsze prąd stały. Dopiero falownik fotowoltaiczny przekształci go w prąd przemienny czyli taki jaki mamy w gniazdkach.
Wielu potencjalnych inwestorów zadaje sobie pytanie czy to się w ogóle opłaca. Czy ma sens inwestować często duże środki w coś co dopiero w dłuższej perspektywie przynosi korzyści? Odpowiadamy – oczywiście! W zależności od kosztów instalacji oraz ilości wyprodukowanej energii instalacja fotowoltaiczna zwróci się po 6-7 latach. Ponieważ szacowana żywotność instalacji to 25-30 lat pozostaje 18-24 lat oszczędności. Mnożąc to przez roczny koszt energii elektrycznej wychodzi niebagatelna suma.
Nie. Ważna jest przede wszystkim ekspozycja na słońce. Największe uzyski otrzymamy z instalacji skierowanej na południe przy kącie ustawienia modułów względem ziemi około 35 stopni. Nie wyklucza to oczywiście innych ustawień. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę że produkcja energii może być mniejsza. Rekompensuje się to większą ilością modułów. Podnosi to niestety koszt instalacji.
To pytanie zadaje sobie wielu. Poza oczywistymi parametrami jak moc w warunkach STC, technologii wykonania (poli czy monokrystalicznych), rozmiarów czy koloru, warto skierować swoja uwagę na wiarygodność producenta. Pewną wskazówką w wyborze producenta może być kwartalny ranking TIER1 PV.
Moduły te różni przede wszystkim technologia wykonania. Odmiennie też radzą sobie w różnych warunkach oświetlenia. Moduły polikrystaliczne lepiej wykorzystują promieniowanie rozproszone a monokrystaliczne – bezpośrednie. Ze względu na niskie maksymalne moce moduły polikrystaliczne znajdują coraz mniejsze zainteresowanie.
Optymalizacja, to słowo, które w każdej dziedzinie życia postrzegane jest jako coś dobrego, coś co przy spełnieniu pewnych założeń ma przynieść wymierne korzyści. Nie inaczej jest w branży fotowoltaicznej.
W instalacji PV każdy moduł ma indywidualny maksymalny punkt mocy (tzw. MPP). Różnice pomiędzy modułami są nieuniknione. Wynikają one nie tylko z fabrycznych tolerancji. W czasie całego okresu eksploatacji dochodzi do wielokrotnego zacieniania czy zabrudzenia modułów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt często nierównomiernego starzenia się modułów, a co za tym idzie obniżenia ich mocy w czasie. Zastosowanie optymalizacji to uzyski większe od kilku do nawet 25%. Dużo bardziej skuteczne wykorzystanie połaci dachowych pozwala na montaż większej ilości modułów. Optymalizacja na poziomie każdego modułu (czy też pary modułów w systemach komercyjnych) pozwala na osiągnięcie maksymalnej mocy całej instalacji w każdej chwili i w każdej sytuacji. W przypadku tradycyjnych falowników najsłabszy moduł zmniejsza wydajność całej instalacji.
Tak. Prawidłowo zainstalowana jest bezpieczna. Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia wytwarza wysokie napięcie stałe (DC) sięgające nawet 1000V. Wszelkie prace należy powierzyć specjalistom.
Zdecydowanie odradzamy. Specjalistyczna wiedza jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego montażu. Źle zaprojektowana bądź zamontowana stanowi poważne zagrożenie mienia i życia.
Dla samej pracy instalacji nie. Warto jednak skorzystać z takiej funkcjonalności. Oprócz czystej przyjemności oglądania rosnących oszczędności monitoring pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Tak. Dzięki prostemu obiegowi informacji daje pewność, że instalator zrealizuje założenia projektanta. Również podczas ewentualnych problemów z pracą instalacji jasna jest ścieżka odpowiedzialności.
Nowelizacja Prawa Budowlanego z dnia 19 września 2020 roku nakłada na inwestora obowiązek uzgodnienia instalacji z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej jeśli jej moc zainstalowana przekracza 6,5 kW. W mocy pozostają również zapisy Ustawy o Ochronie Przeciw Pożarowej.
Stosowne akty można pobrać korzystając z poniższych linków.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej
Nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze to odróżnić gwarancję producenta na urządzenia od gwarancji instalatora na wykonanie. Sprzedawca nie może dać dodatkowej gwarancji na urządzenia bo nie on jest gwarantem. Producenci modułów fotowoltaicznych deklarują od 12 do 25 lat gwarancji natomiast producenci falowników fotowoltaicznych od 2 do 12. Instalatorzy oferują gwarancję na wykonane przez siebie prace dając gwarancje od 2 do nawet 12 lat.
Są to dotacje przeznaczone dla mikroinstalacji mających zasilać domy mieszkalne. Program powstał w odpowiedzi na przepisy Unii Europejskiej i ma na celu ochronę środowiska oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Pozwala częściowo sfinansować założenie instalacji. Zaletą dofinansowania jest również fakt, że dopełnienie wszelkich formalności jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza, że wnioski przyjmowane są w formie elektronicznej. Wystarczy skorzystać z profilu zaufanego lub założyć skrzynkę ePUAP. Należy pamiętać, by do wniosku dołączyć załączniki, takie jak dowody zapłaty, kopia faktury za materiały i montaż, kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o przyłączeniu do sieci. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronie http://www.mojprad.gov.pl
Korzystając z ulgi, można odliczyć od podatku koszty związane z, szeroko rozumianą, termomodernizacją budynku. Wśród rozwiązań, które uprawniają do odliczenia znajduje się np. modernizacja systemów grzewczych, docieplenia, ogrzewanie, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu inwestycja staje się dużo bardziej opłacalna. Z ulgi skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych wolnostojących, bliźniaczych, szeregowych lub grupowych. Kwota odliczenia może wynosić aż 53 tysiące złotych. Odliczenie dotyczy osób, które rozliczają dochody stosując jednolitą stawkę 19% lub w formie ryczałtu od przychodów zewidencjowanych. Dzięki niej podatnik może odliczyć koszty związane z urządzeniami, usługami czy materiałami wykorzystanymi w związku z termomodernizacją budynku lub założeniem ekologicznego źródła energii w tym instalacji PV. Warto wiedzieć, że prawo do odliczenia mają również osoby, które korzystają z programu Mój Prąd. Szczegółowe informacje dostępne pod tym linkiem.
Podobnie jak program Mój Prąd, został wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez jednorodzinne domy mieszkalne. Jego budżet jest podzielony między dotacje i pożyczki, a także kredyty udzielane przez banki. Osoby chcące skorzystać z programu, muszą wykazać roczny dochód nieprzekraczający 100 tysięcy złotych. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, można otrzymać dotację wynoszącą do 5 tysięcy złotych, pożyczkę NFOŚiGW lub kredyt z banku. Szczegóły tutaj.